KUGB News

Northern Region Championships

News

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports

 

 

 

Northern Region Championships - Sunday 31st October 2004

Screen Shot 2017 04 01 at 23.21.37

Results

Girls' kumite 12-15 years under 5'3"

1st Zoe Starr, Leeds Academy
2nd Amanda Evans, Halewood
3rd Emma Louise Fish, Houghton
3rd Beth Soulsby, Denchi Kai

Girls' kumite 12-15 years over 5'3"

1st Janine Collins, St Johns
2nd Catherine Reiley, Halewood
3rd L Johnston, Malvern
3rd Kelly Samson, Denchi Kai

Children's ippon kumite under 10 years

1st Megan Dent, Ashington
2nd Daniel Smart, Ashington
3rd Bethany Nicholson, Denchi Kai
3rd Jun-Yeong Kim, Total Fitness, Lancaster

Boys' kumite 10-11 under 5'

1st Sean Hopkins, St Johns
2nd Joe Finlay, Leeds Academy
3rd Jake Leightly, Gateshead
3rd Hisham Saif, Arab Youth Centre

Boys' kumite 12-15 under 5'

1st James McGorian, Halewood
2nd Alex Stockton, St Johns
3rd Joel Cowling, Leeds Academy
3rd Josh Armitage, Leeds Academy

Boys' kumite 12-15 5' to 5'5"

1st Craig Davison, Kirkby
2nd Jacob Baker, Ronin
3rd Joseph Rawcliffe, Kirkby
3rd David Campbell, Halewood

Boys' kumite 12-15 over 5'5"

1st David Wright, Ashington
2nd Jamie Bassen, Ashington
3rd Peter Wharton, Denchi Kai
3rd Jonathan McGorian, Halewood

Junior male individual kumite 16-17 years

1st Adam Hodgson, Halewood
2nd Kevin Hayes, Kirkby
3rd David McVay, Denchi Kai
3rd Joe Hart, Leeds Academy

Junior male individual kumite 18-20 years

1st John Bruce, Ashington
2nd Antony Duffy, Red Triangle
3rd Steven Hubery, Kushiro
3rd Chris Cray, Malvern

Ladies' individual kumite

1st Tara Cummings, Ashington
2nd Kelly Perry, Ronin
3rd Sarah Cartmel, Red Triangle
3rd Caroline McGrath, Ronin



Kelly Perry (left) and Tara Cummings in the final.

Senior male individual kumite

1st Duncan Randall, Leeds Academy
2nd Michael Davison, Kushiro
3rd Richard Backhouse, Leeds Academy
3rd Liam O'Grady, Kenshinkan

Male team kumite

1st Halewood
2nd Manchester Uni A
3rd Manchester Uni B
3rd Leeds Academy B

Children's kata 9th - 4th kyu
1st Bethany Nicholson, Denchi Kai
2nd Adam Burke, Red Triangle
3rd Stacey Liddle, Gateshead
4th Sarah Gadd, Torashin

Children's kata 3rd kyu and above

1st David Wright, Ashington
2nd Zoe Starr, Leeds Academy
3rd Ross Thompson, Ronin
4th Ryan Tucker, Leeds Academy

Junior team kata

1st Ashington A
2nd Ronin
3rd Ashington B
4th Kirkby

Ladies' kata

1st Kelly Perry, Ronin
2nd Tara Cummings, Ashington
3rd Claire Hibbits, Ronin
4th Natalie Keale, Ashington

Senior team kata

1st Gateshead
2nd Ronin
3rd Total Fitness A
4th Total Fitness B

Senior male kata

1st Lee Lamb, Gateshead
2nd John Bruce, Ashington
3rd Antony Duffy, Red Triangle
4th Michael Davidson, Kushiro



The Jack Ellis trophy for Junior Team Kata was awarded to Ashington A.

The Ray Yorke Memorial Trophy for Senior Kata was awarded to Lee Lamb.



The HPE Print trophy for Best Children's All Rounder was awarded to David Wright.

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports