Latest News

News

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports

 

 

 

National Youth Championships 2015 - Saturday 4th July

The KUGB's National Youth Championships took place on Saturday 4th July at the Queens Park Leisure Centre in Chesterfield.

The event proved to be very exciting with some tremendous performances from the young Karateka. Competitors travelled from all parts of Great Britain to compete in this prestigious event and hopefully catch their coaches eye in relation to competing in the forthcoming WSKA and ESKA World and European Championships later this year.

Many congratulations to all those who competed, particularly the medallists. Many thanks to our Referees, Judges, Timekeepers, Recorders, Medical Staff, Leisure Centre Staff and to Dudley Wheatcroft and members of the Satori Karate Dojo for their great help in making the event run so smoothly and successfully.

Full results below.

 

KUGB National Youth Championships : Male Kumite 18-20yrs Medallists

Male Kumite 18-20yrs

1. Cameron Graham - Kirkby
2. Fraser Grice - York Elite
3. Etham Armstrong - Leeds Shotokan
3. Ryan Spencer - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Female Kumite Medallists

Female Kumite

1. Kenita Hallmark - Red Triangle
2. Natasha Ganderton - Bargoed
3. Emily Hughes - Malvern
3. Bethany Miller - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Male Junior Kumite 16-17yrs Medallists

Male Junior Kumite 16-17yrs

1. Connor Wilson - St Johns
2. James Humphries - Leeds Shotokan
3. Brett Billingham - Sonkei
3. Liam Stone - Rossendale

 

KUGB National Youth Championships : Male Kata Medallists

Male Kata

1. Connor Wilson - St Johns
2. Sam Light - Sendai Kushiro
3. Michael Gale - Leeds Shotokan
3. Andrew Lennie - KUGB Edinburgh

 

KUGB National Youth Championships : Female Kata Medallists

Female Kata

1. Kenita Hallmark - Red Triangle
2. Bethany Miller - Sendai Kushiro
3. Teah Pope - Chelmsford SKC
3. Emma Lloyd - Pegasus Wingfoot

 

KUGB National Youth Championships : Boys Kumite above 5'5 Medallists

Boys Kumite above 5'5"

1. Aidan McLean - Malvern
2. Luciana Zanumi - Leeds Shotokan
3. Jamie Allan - Sendai Kushiro
3. Callum Wilson - St Johns

 

KUGB National Youth Championships : Boys Kumite 5' to under 5'5 Medallists

Boys Kumite 5' to under 5'5"

1. Joshua Penn - Kirkby
2. Ryan Malloy - Kirkby
3. Niall Gilligan - Solihull Karate Academy
3. Joshua Young - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Boys Kumite Under 5' Medallists

Boys Kumite under 5'

1. Sam Holbrook - Malvern
2. Bradley O'Shaughnessy - Malvern
3. Joseph Harwood - Rossendale
3. Jack O'Neill - Malvern

 

KUGB National Youth Championships : Boy's Kumite 10-11yrs Medallists

Boy's Kumite 10-11yrs

1. Marcus Barker - Kirkby
2. Louis Jackson - Leeds
3. Mikey Molloy - Kirkby
3. Charlie Huddleston - Shinko

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Boys - Black Belt Medallists

Individual Kata Boys - Black Belt

1. Abdulraman Saif - Al Ghazali
2. Jamie Lottering - Chelmsford
3. Jamie Allan - Sendai Kushiro
4. Matthew Gibson - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Boys - 3rd to 1st Kyu Medallists

Individual Kata Boys - 3rd to 1st Kyu

1. Ryan Attewell - South Notts
2. Patric O'Keefe - Sendai Kushiro
3. Yusuf Pauls - Al Ghazali
4. Henry Winterman - Newcastle Sendai

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Boys - Novice to 4th Kyu Medallists

Individual Kata Boys - Novice to 4th Kyu

1. Charlie Don - Milverton Red Dragon
2. Jakob Bruce - Malvern
3. Alfie Whittington - Malvern
4. Dylan Graham - St Helens

 

KUGB National Youth Championships : Girls Kumite 5'3 and above Medallists

Girls Kumite 5'3" and above

1. Renee Spence - St Johns
2. Niamh Duddridge - NKA Ashington
3. Libby Barley - Malvern
3. Sophie Rose - Kirkby

 

KUGB National Youth Championships : Girls Kumite Under 5'3 Medallists

Girls Kumite under 5' 3"

1. Eliana Rooks - Sendai Kushiro
2. Thea Priest - Milverton Red Dragon
3. Kay Prachunla - Hale
3. Angela Randazzo - Rising Sun Karate Academy

 

KUGB National Youth Championships : Girls Kumite 10-11yrs Medallists

Girls Kumite 10-11yrs

1. Rebecca Adie - Sendai Kushiro
2. Tendai Cleugh - Sendai Kushiro
3. Anna Marshall - Chesterfield
3. Hannah Bailey - Tamworth

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Girls - Black Belt Medallists

Individual Kata Girls - Black Belt

1. Mia Hillsden - Chelmsford
2. Niamh Duddridge - NKA Ashington
3. Gemma Gibson - NKA Ashington
4. Cenya Russell - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Girls - 3rd to 1st Kyu Medallists

Individual Kata Girls - 3rd to 1st Kyu

1. Anya Dunbar - Chelmsford
2. Anhar Saif - Al Ghazali
3. Darlene Munyaneza - Staffordshire University
4. Alice Jones - Merthyr Tydfil

 

KUGB National Youth Championships : Individual Kata Girls - Novice to 4th Kyu Medallists

Individual Kata Girls - Novice to 4th Kyu

1. Grace Kerr - York Elite
2. Amy Burnett - Malvern
3. Sophie Flannery - Red Triangle
4. Sophia Abdulnabi - Hale

 

KUGB National Youth Championships : Children's Ippon Kumite Medallists

Children's Ippon Kumite

1. Alexander Lockett - Chelmsford
2. Jakob Bruce - Malvern
3. Alice Jones - Merthyr Tydfil
3. Patrick O'Keefe - Sendai Kushiro

 

KUGB National Youth Championships : Children's Team Kata Medallists

Children's Team Kata

1. Sendai Kushiro
2. Al Ghazali
3. Chelmsford SKC
4. Milverton Red Dragon

 

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports