KUGB News

39th KUGB National Championships

News

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports

 

 

 

39th KUGB National Championships - 23rd June 2005

39th KUGB National Championships

The KUGB held its 39th National Championships at Birmingham's National Indoor Arena on 7 May. This is the biggest single-style competition in Britain, with over 600 competitors and with categories for males and females of all ages and grades.

The level of competition was of a very high standard, with many Junior and Senior Squad members fighting for a place on the teams to represent KUGB England, Wales and Scotland at the World Shotokan Karate Association Championships in Chicago this October.

The following results were obtained by clubs, with some of the competitors pictured below:

Male Team Kumite

1 Kushiro
2 Leeds Karate Academy
3 Manchester University
3 Halewood


Male Team Kumite finalists


Michael Davison scores in the Male Team Kumite Final

Male Senior Kumite

1 M Price (Leeds Karate Academy)
2 J J Bruce (Ashington)
3 R Bertie (Rochfords)
3 C Evans (Merthyr Tydfil)


John Bruce on his way to the Individual kumite final

 


Matthew Price and John Bruce clash in the Senior Male Kumite


Matthew Price, Senior Male Kumite winner


Male Individual Kumite finalists

Male Junior Kumite 16 -17

1 A Hodgson (Halewood)
2 J McGorian (Halewood)
3 C O'Neil (Bargoed)
3 K Hayes (Kirkby)


Junior Kumite 16-17 years winners

Male Junior Kumite 18 - 20

1 C Cray (Malvern)
2 A Duffy (Red Triangle)
3 J Campbell (Halewood)
3 D Stitson (Hoku Shin)

Junior Kumite (18-20 years) finalists Christopher Cray and Antony Duffy

Junior Kumite 18-20 years winners

Male Kata

1 S Gordon (University of Manchester)
2 M Price (Leeds Karate Academy)
3 L Dermott (Tsutahashi)
4 D Wright (Ashington)

Stuart Gordon, Male Kata winner, performing Gankaku

Female Team Kumite

1 Manchester University
2 Hoku Shin
3 Halewood
3 Ronin

Ladies Team Kumite Finalists

Female Kumite

1 Z Campbell (Warwick University)
2 S Edmonds (Hoku Shin)
3 V Mulhearn (Halewood)
3 V Phillips (University of Manchester)

Zoe Campbell scores during the finals

Ladies Individual Kumite Finalists

Female Kata

1 V Phillips (University of Manchester)
2 J Mitcham (Hoku Shin)
3 H Sterling (Chelmsford)
4 K Perry (Ronin)

Individual Kata winner, Vicky Phillips, performing Unsu

Adult Team Kata

1 Ashington B
2 Ashington A
3 Hoku Shin
4 Tekki

Adult Team Kata winners Ashington B performing Kanku Sho


Adult Team Kata winners

Boys Kumite 10 - 11
 
1 J Probst (Leeds Karate Academy)
2 M Gale (Leeds Karate Academy)
3 S Bersantie (St Johns)
3 J Nolan (Shin Do Kai)

Boys' 10-11 years Kumite winner, Jordon Probst (right)

 

Boys' 10-11 Kumite winners

Boys Kumite Under 5'

1 R James (Merthyr Tydfil)
2 A Sutherland (Kilbirnie)
3 T Henderson (Newark Yahara)
3 D Chilcott (Haverhill)

 

Boys' under 5ft Kumite winner R James in action

 

Boys' under 5ft Kumite winners

Boys Kumite 5ft to 5' 5"

1 N Smith (Ashington)
2 J Baker (Ronin)
3 D Burke (Red Triangle)
3 A Amri (Leeds Karate Academy)

 

Boys' 5' to 5'5" winner N Smith

Boys' 5' to 5'5" winners

Boys Kumite Over 5' 5"

1 R Tucker (Leeds Karate Academy)
2 C Davidson (Kirkby)
3 J George (Aberdare)
3 E Reynolds (Chelmsford)

 

Boys' over 5'5" winner Ryan Tucker

Boys' over 5'5" winners

Girls Kumite Under 5' 3"

1 N Stockham (Brecon)
2 K Raggett (Kyoshin)
3 C Fletcher (Houghton)
3 K Sinclair (Porthcawl)

 

Girls' under 5'3" winner N Stockham

 

Girls' under 5'3" winners

Girls Kumite 5' 3" and over

1 J Collins (St Johns)
2 J Jackson (Kirkby)
3 M Finlay (Leeds Karate Academy)
4 L Johnston (Malvern)

 


Girls' over 5'3" winner J Collins

 


Girls' over 5'3" winners

Children's Ippon Kumite

1 B Nicholson (Denchi Kai)
2 P McLaren (Rochfords)
3 M Hopkins (St Johns)
4 R Mike (Kaizen)

 

Bethany Nicholson beats Piers McLaren to win the Children's Ippon Kumite event

 

Mrs Enoeda presents Bethany Nicholson with the Ippon Kumite Trophy

 

Ippon Kumite winners

Children's Kata (4th kyu and below)

1 A Burke (Red Triangle)
2 G Thompson (Shin Gi Tai)
3 M Jeffery (Chelmsford)
4 H Peel (St Helens)

 

Adam Burke performs his winning Kata, Heian Yondan

 

Children's Kata below 4th Kyu winners



Children's Kata (3rd kyu and above

1 J Baker (Ronin)
2 R Elliott (Chelmsford)
3 A Amri (Leeds Karate Academy)
4 K Raggett (Kyoshin)

 

Jacob Baker wins Children's Kata 3rd Kyu and above with Unsu

 

Children's Kata 3rd Kyu and above winners


Children's Team Kata

1 Chelmsford A
2 Kirkby A
3 Takushoku
4 Tsutahashi Ivybridge

Children's Team Kata winners Chelmsford complete their winning Kata

 

Children's Team Kata winners

Tony Francis Memorial Trophy for the most gifted and spirited competitor - J J Bruce (Ashington)
Wilkinson Sword for the most outstanding competitor - Matthew Price (Leeds Karate Academy)

Matthew Price is presented with the Wilkinson Sword Trophy for the Most Outstanding Competitor

John Bruce is presented with the Tony Francis Memorial Trophy for the most Gifted and Spirited Competitor

Sensei Brennan kicks Christopher Cray during his spectacular demonstration

Antony Duffy is launched away after his attack on Sensei Brennan

John Bruce attacks Sensei Brennan with a knife

Sensei Sherry presents Billy Higgins with his 7th Dan certificate


Sensei Sherry presents Bob Rhodes with his 7th Dan certificate


Josie Wynne being presented with her Long-Standing Membership certificate for 20 years dedication to the KUGB


Tarachand Sonu Mana being presented with his Long-Standing Membership certificate


Johnny Chung being presented his Long-Standing Membership certificate


Jenny Jones being presented her Long-Standing Membership certificate


Jill Kelly being presented her Long-Standing Membership certificate


Joe Mee being presented his Long-Standing Membership certificate


Kevin White being presented his Long-Standing Membership certificate


Matthew Price being presented his Long-Standing Membership certificate


Raymond Alsop being presented his Long-Standing Membership certificate


Sandra Calder being presented her Long-Standing Membership certificate


The eliminations taking place over 12 areas in the National Indoor Arena


Vicky Phillips and Stuart Gordon - Individual Kata winners

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports