Latest News

News

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports

 

 

 

52nd KUGB National Championship, 5 May 2018

special dan cours april 2018

On Saturday, 5th May, the 52nd KUGB National Championship moved to its new home, The Morningside Arena, Leicester.  The Championship is the highest level of competition in the KUGB's home calendar and there were many highly experienced competitors, including Internationals from the KUGB National Squads and USKF Ireland competing alongside a large number of Karateka competing for the first time.

Despite having a new venue, the eliminations started promptly at 10am and right from the start the standard was extremely high on all areas.  

Every match was fiercely contested as competitors aspired to reach the finals and this helped raise the excitement for the many enthusiastic spectators and coaches.

Once the eliminations were complete, there was a short break which allowed not only the finalists to recharge their batteries, but also the Referees and Judges to get a respite from their very demanding schedule.

The finals started with the National Anthem followed by an introduction of Sensei Andy Sherry, the KUGB's Chief Instructor and Chairman, and Senior Instructors of the KUGB: Sensei Terry O'Neill, Sensei Bob Poynton, Sensei Bob Rhodes, Sensei Billy Higgins, Sensei Jimmy Brennan, Sensei Frank Brennan and Sensei Garry Harford.

To celebrate their outstanding achievements at the 2017 World (WSKA) and European (ESKA) Championships, the Squads of England Scotland Wales and Northern Ireland were presented to the crowd by Phillip Gandy. 

Sensei Sherry then took time to meet and individually present certificates to those long standing members who had reached the following milestones in their KUGB Karate careers. The total number of LSM's currently training with the KUGB is over 300 and these have amassed between them well over 10,000 years of training.

Over 20 years

Rachel Allinson – Ponteland NKA
John Bell – Budo Ka Red Dragon
Holly Bruce – Sendai Kushiro
Sarah Chung – Seishingai
Steven Smith – Denchi Kai
Stephen Stubbs – Trent
Stephen Warburton – Rossendale
Paul Dryden – Plymouth
Wendy Farquhar – Isle of Man
Madeleine Wood – Ponteland NKA

Over 30 years

Emma Hutton – Pegasus Wingfoot
Derek Johnson – West Yorkshire Academy
Winston McLeish – Chesterfield
Vicky Phillips – Shotokan Karate Academy
Adam Purkiss – Stock
Philip Thomas – Rhyl & Prestatyn
Neil Rowley – Tsutahashi

Over 40 years

Frankie Heydari – Warwick University
Ian Willis – Ashington NKA
Vlade Zekavica – Guernsey
Richard Hurd – Brixham

Over 50 years

Jane Naylor-Jones – KUGB Chelmsford
Mark Naylor – KUGB Chelmsford

The KUGB’s Mental Health Ambassador, Richard Naylor-Jones then read out a letter of thanks from the KUGB’s chosen Charity for 2017/2018, Mind and a video was shown of Mind’s President, Stephen Fry, thanking members for their excellent work in raising much needed funds for the charity.  The KUGB have raised almost £6000.  The KUGB’s Mental Health Ambassadors then stepped forward to be introduced to the audience.

Finally, there was a special presentation by Sensei Sherry, on behalf of the KUGB, who awarded the grade of 7th Dan to Sensei Mike O’Connor, Sensei Richard Poole and Sensei Collin Schubert.  This is a tremendous achievement for all three individuals recognizing their dedication and service to both Karate and the KUGB.

Sensei Mike O’Connor

Sensei Richard Poole

Sensei Collin Schubert

The finals began with the Children's Individual Kata and Kumite events with each final showing the growing talent and potential from our young members.

Then followed the first of two demonstrations. KUGB England Squad members Stuart Amos and Jack Somers performed an excellent display of Bunkai (application) of their favourite Katas Gojushiho Sho and Unsu.

Later on in the Finals there was a second demonstration by John Bruce, Sam Light and Jamie Allan of Sendai Kushiro who performed a self defence sequence showing how exciting and dynamic karate is with a range of kicks, throws and strikes.

All of the finals saw outstanding performances showing the depth and strength of the KUGB.  It was fantastic to see that last year’s Champions, Rhianne Blundell in the Senior Female Kumite, Jack Somers in the Senior Male Kata and Joe Rawcliffe in the Senior Male Kumite all retained their titles. A fantastic achievement from them all.

The KUGB has three perpetual memorial trophies presented at the National Championships. These trophies are in memory of three Senseis that helped form and build the KUGB into the largest single style Karate organization in the UK. This year they were presented as follows:

The Sensei Charles Naylor Trophy for most outstanding competitor under 16 years was presented to Mia Hillsden from KUGB Chelmsford.

 most outstanding competitor under 16 years Mia Hillsden

The Sensei Derek Langham Trophy for most outstanding competitor 16-20 years was presented to Thea Priest of Red Dragon Somerset.

 most outstanding competitor 16-20 years Thea Priest

The Sensei Enoeda Trophy for most outstanding competitor over 21 years was presented to Joe Rawcliffe of Halewood.

 most outstanding competitor over 21 years Joe Rawcliffe

Sensei Sherry was delighted that the National Championship was a such huge success in the new venue.  He was particularly pleased with the strong, spirited attitude and high technical standard of Karate from everyone who competed. He would like to congratulate all of the competitors and also thank the spectators, officials, volunteers, sponsors, medical teams and the staff of the Morningside Arena who, together, make this Championship such a prestigious and exciting event.

Results :

male team kumite

Male Team Kumite

1. Halewood
2. Leeds Shotokan Academy
3. Cambridge University A
3. Malvern

male senior kumite

Male Senior Kumite

1. Joe Rawcliffe - Halewood
2. Ryan Tucker - Leeds Shotokan
3. Jon McGorian - Halewood
3. Herve Venderkerchove - Cambridge University

senior female kumite

Female Senior Kumite

1. Rhianne Rawcliffe- Halewood
2. Rebecca Rawcliffe- Halewood
3. Caroline McGrath- Ronin
3. Coline Van Senden- Manchester University

senior female team kumite

Female Team Kumite

1. Halewood
2. Manchester Uni
3. KUGB Kazoku
3. Chelmsford

snr male kata

Male Individual Kata

1. Jack Somers - Senshuken
2. Stuart Amos - Red Triangle
3. Joe Rawcliffe - Halewood
3. Matthew Gibson - Sendai Kushiro

snr female kata

Female Individual Kata

1. Cristina Finta- Manchester University
2. Thea Priest- Red Dragon
3. Rachel Edwards- Porthcawl
4. Jess Palmer- Tekki RS

jnr male kumite-18-20.jpg

Male Junior Kumite 18-20

1. Kyle Watkin- Bargoed
2. James Humphries- Leeds Shotokan
3. Bradley Williams- Woolton/Garston
3. Connor Wilson- St. Johns

jnr female kumite

Female Junior Kumite

1. Katherine Cheshire - Halewood
2. Libby Bayley - Malvern
3. Thea Priest - Red Dragon Somerset
3. Leeanne Royle - USKF Ireland

 jnr male kumite 16-17

Male Junior Kumite 16-17

1. Jade Stapleton-Smith- Leeds Shotokan
2. Luciano Zanuni- Leeds Shotokan
3. Tushan Joseph- Leeds Shotokan
3. Callum Wilson- St. Johns

adult team kata

Adult's Team Kata

1. Sendai Kushiro
2. Bristol Karate Academy
3. Ashington NKA
4. Red Dragon Somerset

childrensteam kata

Children's Team Kata

1. Red Triangle
2. Sendai Kushiro A
3. Chelmsford A
4. Red Dragon

Boys Under 5' Kumite

Boys 5'5" And Over Kumite

1. Oliver Lines- Shinko Karate
2. Niall Gilligan- Solihull Karate Academy
3. Owen Topham- Tekki RS
3. Marcus Barker- Kirkby

Boys 5'-5'5

Boys 5' - 5'5 Kumite

1. Dylan McCloskey- Zanshin Ni
2. Jake Chin- Red Triangle
3. Connor Rees- Tekki RS
3. Callum Donnely- Red Triangle

Girls Over 5'3

Girls Over 5'3 Kumite

1. Rebecca Adie- Sendai Kushiro
2. Mia Hillsden- Chelmsford
3. Ruby Reed- Malvern
3. Ava Coulthard- Sendai Kushiro

Girls Under 5'3

Girls Under 5'3 Kumite

1. Miranda Moualeu- Leeds Shotokan
2. Liberty Vernon- Leeds Shotokan
3. Hannah Rodden- Zanshin Ni
3. Bethany Nelson- Tekki RS

Boys Under 5' Kumite

Boys Under 5' Kumite

1. Reece McCloskey- Zanshin Ni
2. Thomas Heggarty- Solihull Karate Academy
3. Denny Shy- Ashington NKA
3. Awais Ahmad- Shotokan Karate Academy

Boys 10-11 Kumite

Boys 10-11 Kumite

1. Alfie Morgan- Hutton
2. Jakob Bruce- Malvern
3. Lewis Wooller- Hutton
3. Billy Pinder- Leeds Shotoka

Girls 10-11 Kumite

Girls 10-11 Kumite

1. Grace Snowdon- Sendai Kushiro
2. Eleanor Poels- York Elite
3. Ella Mackintosh- Sendai Kushiro
3. Emily Stanford- Stock

Children's Dan Grade Kata

Children's Dan Grade Kata

1. Mia Hillsden- Chelmsford
2. Henry Winterman- Ronin
3. Alex Lockett- Chelmsford
4. Emily J. Williams - Largs

Children's Kyu Grade Kata

Children's Kyu Grade Kata

1. Charlotte Dale- Ichiban
2. Luke Donegan- Hutton
3. Kathryn Kerr- York Elite
4. Owen Stow- Malvern

Children's Ippon Kumite

Children's Ippon Kumite

1. Mayon Jawawickrama-Barnsley
2. Elijah Bruce- Malvern
3. Hanna Bowery- Sendai Kushiro
3. Zak Humphreys- Woolton/Garston

 

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports