KUGB News

KUGB National Youth Championships

News

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports

 

 

 

National Youth Championships 2010 - 3rd July

childrens team kata

The KUGB's 2010 National Youth Championships proved to be a great success this year with tremendous standards of both Kata and Kumite from the young Karate-Ka.

The event, was held at the Queens Park Leisure Centre in Chesterfield on Saturday 3rd July, saw an increase of over 25% in participation from 2009, making for a very busy day.

Many thanks to all of our Referees, Judges, Timekeepers, Recorders, Medical Team, Centre Staff, Satori Karate Club and all of our helpers and supporters who help to make our Championships such special events.

Full results below.

Male 18 to 20 yrs Kumite Results

Male 18 - 20 yrs Kumite (pictured above)

1 Joseph Rawcliffe (Halewood)
2 James McGorian (Halewood)
3 Jason Plumb (Chingford Tora)
3 Ryan Tucker (Leeds Karate Academy)

Male 16 to 17 yrs Kumite Results

Male 16 - 17 yrs Kumite

1 Harry Cuddy (Leeds Shotokan)
2 Shaun Bersantie (St Johns)
3 Jordon Cleaver (Merthyr Tydfil)
3 Hisham Saif (Al-Ghazali)

Female 16 to 20 yrs Kumite Results

Female 16 - 20 yrs Kumite

1 Rianne Blundell (Halewood)
2 Rebecca Rawcliffe (Halewood)
3 Hannah Peel (St Helens)
3 Victoria Walker (St Helens)

Male 16 to 20 yrs Kata Results

Male 16 - 20 yrs Kata

1 Hisham Saif (Al Ghazali)
2 Jack Somers (Chelmsford)
3 Jason Plumb (Makenki)
4 Nick Smith (Leeds Karate Academy)

Female 16 to 20 yrs Kata Results

Female 16 - 20 yrs Kata

1 Kirsty Askew (Sendai Kushiro)
2 Rhianne Blundell (Halewood)
3 Laura Smith (Denchi Kai)
4 Lauren Raggett (Kyoshin)

Boys Kumite 5' 5

Boys Kumite 5' 5" and over

1 Chris Hamilton (Sendai Kushiro)
2 Ryan Stead (York)
3 Andrew Lennie (Dunfermline)
3 Ryan Spencer (Sendai Kushiro)

Boys Kumite 5' to under 5' 5

Boys Kumite 5' to under 5' 5"

1 Hayden Steel (Leeds Karate Academy)
2 Joshua Campbell (Sendai Kushiro)
3 Adam Banks (Leeds Karate Academy)
3 Ethan Armstrong (Leeds Shotokan)

Boys Kumite under 5' Results

Boys Kumite under 5'

1 Liam Liddle (Sendai Kushiro)
2 Tom Kyle (Malvern)
3 Kyle Watkins (Bargoed)
3 Oliver Dean (Leeds Karate Academy)

Boys Kumite 10 to 11 yrs Results

Boys Kumite 10 - 11 yrs

1 Matty Beilby (York)
2 Jake Atkinson (York)
3 Luke Timson (Malvern)
3 Ben McVeigh (Denchi Kai)

Boys Black Belt Kata Results

Boys Black Belt Kata

1 Chris Hamilton (Sendai Kushiro)
2 Dan Smart (Ashington)
3 Ryan Stead (York)
4 Connor Wilson (St Johns)

Boys Brown Belt Kata Results

Boys Brown Belt Kata

1 Ashley Hall (Tamworth)
2 Matthew Gibson (Sendai Kushiro)
3 Jake Redfern (Staffordshire University)
4 Scott Murphy (Malvern)

Boys Novice to 4th Kyu Kata Results

Boys Novice to 4th Kyu Kata

1 Abdul Rahman Saif (Al Ghazali)
2 Kieran Tucker (Leeds Karate Academy)
3 Nicholas Guilfoyle (Leeds Shotokan)
4 Jack Preston (Denchi Kai)

Girls Kumite 5' 3

Girls Kumite 5' 3" and over

1 Megan Dent (Sendai Kushiro)
2 Beth Nicholson (Sendai Kushiro)
3 Rebecca Morrison (Kirkby)
3 Emma Lloyd (Pegasus Wingfoot)

Girls Kumite under 5' 3

Girls Kumite under 5' 3"

1 Holly Dickenson (Leeds Karate Academy)
2 Nicole Garton (St Helens)
3 Page O'Donnell (Malvern)
3 Ellie Hardman (Leeds Karate Academy)

Girls Kumite 10 to 11 yrs Results

Girls Kumite 10 - 11 yrs

1 Emelye O'Brian (Leeds Karate Academy)
2 Bethany Miller (Sendai Kushiro)
3 Emily Hughes Malvern)
3 Laura Mackintosh (Leeds Karate Academy)

Girls Black Belt Kata Results

Girls Black Belt Kata

1 Meleri Pryse (Ikkyo Aberystwyth)
2 Sarah Clow (Ashington)
3 Beth Nicholson (Sendai Kushiro)
4 Holly Dickinson (Leeds Karate Academy)

Girls Brown Belt Kata Results

Girls Brown Belt Kata

1 Niamh Duddridge (Ashington)
2 Anya Edwards (Ikkyo Aberystwyth)
3 Bethany Miller (Sendai Kushiro)
4 Harriet Roper (Tekki RS)

Girls Novice to 4th Kyu Kata Results

Girls Novice to 4th Kyu Kata

1 Mia Hillsden (Chelmsford)
2 Ashleigh Howes (Hollies)
3 Aimee Guy (Malvern)
4 Emily Drysdale (York)

Children's Ippon Kumite Results

Children's Ippon Kumite

1 Alice Jewitt (Sendai Kushiro)
2 Jade Stapleton-Smith (Leeds Shotokan)
3 Ali Mohammed (Al-Ghazali)
3 Harriet Roper (Tekki RS)

Children's Team Kata Results

Children's Team Kata

1 Ashington A
2 Makenki
3 Ikkyo Aberystwyth
4 Ashington

Recent KUGB Reports

Historic KUGB Reports